Tomasz Pańszczyk

Dziś sylwetka człowieka z którym, chyba jako pierwszym, miałem przyjemność spotkać się na grupie Fuji X Klub Polska. Tomek Pańszczyk, bo o nim dziś mowa, po pierwsze jest fantastycznym, sympatycznym, otwartym człowiekiem, do granic zakochany w swojej rodzinie. Po drugie to utalentowany, spostrzegawczy fotograf, obdarzony dużą wrażliwością, wyczuciem światła i chwili. Tomek chwycił za aparat 6 lat temu, początkowo dla zabawy, ale  ta zabawa pochłonęła go bez reszty. Jego ciekawość stała się napędem i paliwem dla (jak się okazało) niegasnącej fascynacji obrazem, która przerodziła się z czasem w zawód jaki dziś uprawia, dając przy tym możliwość odkrywania otaczającego go świata wciąż na nowo.  Jak sam mówi:

Uwielbiam momenty, emocje i prawdziwe życie uwiecznione na klatkach. W tej chwili mojej pracy nie zamieniłbym na nic innego, uwielbiam fotografować ludzi i ich codzienne życie.

Klimat – to słowo związane nierozłącznie ze zdjęciami Tomka. Ten klimat stanowią chwila, światło, odważne cięcie kadru, które buduje napięcie. Tomasz nie pstryka zdjęć, on opowiada szczere historię o ludzkich uczuciach. Wystarczy zajrzeć do jego portfolio, żeby zrozumieć o czym mówię. Obserwować i fotografować w taki sposób, aby nie zakłócać poczucia komfortu fotografowanych ludzi – to wielka sztuka i Tomek opanował ją do perfekcji. Od początku 2017 jego głównym narzędziem pracy są aparaty marki Fujifilm, a dokładniej X-Pro2. Swoboda, dyskrecja jaką zapewnia ten sprzęt pozwala na jeszcze szczersze podejście do reportażu. Te aparaty nie są tak pretensjonalne jak lustrzanki, dzięki czemu fotograf, może być jeszcze bliżej wydarzeń, które obserwuje.

…moim zdaniem odpowiednio dobrany sprzęt także rozwija człowieka, pozwala patrzeć inaczej. Nie wyobrażam sobie pracy na reportażu, sprzętem innym niż fuji xpro2 T.P