Demon na sankach – Godox EC-200

Godox AD200 lub jeśli ktoś woli Quadralite Reporter 200 TTL to bardzo udana konstrukcja, którą miałem okazję już dla was dokładnie recenzować. Lampa łączy w sobie dwie ważne cechy, gabarytami zbliżona jest do tradycyjnej lampy reporterskiej, a pod względem mocy zbliża się do  możliwości tradycyjnej lampy studyjnej. AD200 stanowi świetną alternatywę dla dużych lamp studyjnych jako źródło błysku w plenerze. Nie wymaga dodatkowego zasilania (batterypack), a na wbudowanym akumulatorze można wykonać do 500 błysków na pełnej mocy. Dodatkowo bezprzewodowy system wyzwalania błysku Godoxa, zapewnia wsparcie dla TTL i HSS z większością najnowszych korpusów dostępnych na rynku.

Firma znana jest ze swoich innowacyjnych rozwiązań w zakresie nasadek oraz adapterów (np. AD-B2), a AD200 jest tego doskonałym przykładem, ponieważ standardowo jest wyposażona w dwie nasadki:

  • palnik reporterski,
  • bańkę znaną z lamp studyjnych

Dziś firma Godox zapowiedziała bardzo ciekawe rozszerzenie możliwości dla AD200 w postaci przedłużki do głowicy EC-200, którą możecie zapiąć na sankach waszego korpusu. Nasadka posiada regulację kąta palnika w jednej osi od 0 – 90 stopni i jest wyposażona w przewód o długości 1,85m. Waży przy tym jedynie 175 gramów, czyli w przybliżeniu tyle co wyzwalacz X1T (Navigator X). Już niedługo użytkownicy AD200 będą mieli możliwość wykorzystania mocy lampy bezpośrednio z poziomu aparatu. Moim zdaniem to świetne rozwiązanie 9biorąc pod uwagę jego cenę), pozwalające uniknąć dziwnych holderów dla AD200, które czasem można znaleźć w internecie.  Jeśli ktoś z was potrzebuje więcej niż dziś daje Stroboss 60 to własnie propozycja dla niego. Co ważne nasadka będzie oferowana w bardzo przystępnej cenie na poziomie 35$.

Minusy jakie dostrzegam w nowej konstrukcji Godox-a to brak  pinów komunikacyjnych (co oznacza brak wsparcia dla TTL i HSS) oraz ograniczona możliwość regulacji głowicy tylko w jednej płaszczyźnie. Tak czy inaczej rozwiązanie jest ciekawe i zapewne sam stanę się jego posiadaczem w najbliższym czasie, o czym pewnie Was poinformuję.

Dziś zamówienia w przedsprzedaży możecie składać na: Adorama, Aliexpress, Amazon

 

2 komentarze

Dołącz do dyskusji i opowiedzieć nam swoją opinię.

Ciachu
16 lutego 2019 o 11:49

Myślę, że po wpięciu na sanki aparatu tej „reporterskiej” przedłużki bez użycia wyzwalacza nawet błysk się nie wyzwoli. W internecie widziałem rozwiązania które wyglądało tak, że w sanki wyzwalacza już założonego na aparacie, wpinało się tę przedłużkę. Co za tym idzie, skoro korzystamy z wyzwalacza na aparacie to jednak ten hss i ttl raczej powinien funkcjonować bo wciąż działa to na zasadzie lampy zdalnej. Ja tutaj widzę potencjał taki, żeby nie obciążać kolumny lekkich statywów oświetleniowych i co by uchronić samą lampę przed potencjalnym upadkiem.
Pozdrawiam.

pbwi2p
19 lutego 2019 o 11:56
– Odpowiedz na: Ciachu

Masz racje, Godox nawet ma w ofercie zmyślny pokrowiec na ad200 do paska, ale można wątpić w wygodę tego rozwiązania. Natomiast w sieci znajdziesz kilku amatorów tego zestawu z wyzwalaniem na sankach. Ja używam tego zestawu na statywach z dishem od RoundFlasha i to można fajnie posadzić na karbonowym statywie photixa… wtedy całość nie waży nic… (przenośnia) i to rozwiązanie nabiera sensu. Czekam na premierę takiej głowicy do atlasa 400 pro…