Fujifilm ISO – ile prawdy w tym oszustwie?

Trafiłem ostatnio na dość kontrowersyjny film Tonyego Northrup na temat realizacji ISO we współczesnych aparatach cyfrowych. Film z założenia ma być kontrowersyjny, a niedopowiedzenia, których jest pełen mają na celu wzbudzać jeszcze większe emocje. W sumie o to dziś chodzi, o rozgłos, a docelowo o widzów, na statystykach się zwyczajnie zarabia. 

Podszedłem do tego filmu bez zbędnych emocji, ale z tą małą różnicą, że zamiast powtarzać cudze, zasłyszane wnioski postarałem się o własne. Wam także polecam taką strategię z całego serca. Scenariusz testu był prosty, dwa różne korpusy, te same obiektywy, to samo światło, identyczne wartości nastaw… dalej już tylko analiza histogramów. Pozostała jeszcze jedna wątpliwość, skąd wziąć obiektywy?

Tym razem o pomoc poprosiłem foto-technikę, która jest polskim dystrybutorem Samyanga. Musiałem mieć szkła o tej samej transmisji, aby zapewnić sobie minimum powtarzalności i móc rozpocząć swoje dochodzenie. Jedyne szkła jakie przyszły mi do głowy to Kamlan 50 1.1 i Samyang 85 1.4. Samyang Polska stanął na wysokości zadania, szczerze to nawet wyżej. Szkła z mocowaniem FE/X dotarły od mnie w ciągu 24 godzin.  Bardzo dziękuje Mariuszowi i Michałowi za bezinteresowną pomoc, bo bez niej ten materiał by nigdy nie powstał. Dziękuje także mojemu serdecznemu przyjacielowi, utalentowanemu fotografowi Piotrowi Piątek, za wypożyczenie swojej prywatnej, umiłowanej  „siódemki” (będzie piwko w offsecie…). 

Kolejne 10 godzin zajęło mi badanie, testowanie, nagrywanie, analizowanie, pisanie i składanie. Przyznam szczerze, że próba dyskusji z człowiekiem pokroju Tonyego jest dość stresująca, jedno niedopatrzenie może zupełnie zdewaluować włożoną pracę. Mam jednak nadzieję, że ten materiał wielu z Was zapewni spokojny sen, a równocześnie rozwieje wiele niepotrzebnych wątpliwości. Mimo, że niektóre mity  bardzo ładnie brzmią i niosą się echem to w rzeczywistości ich skutki w realnym życiu są zupełnie nieodczuwalne, co mam nadzieje pokazałem Wam na filmie. 

Tutaj znajdziecie pliki RAW do pobrania:

Pliki RAR